Beton ve Harç Katkıları

Beton veya harca katılarak su geçirimsizlik, donmaya karşı dayanım ve aderans arttırıcı gibi özellikler kazandıran özel katkı malzemeleridir.

Beton Katkı Maddeleri

Harcın su geçirmezliğini artırmak amacıyla su basıncına karşı tecrit edilmesi, hava sürükleyicili beton hazırlanması, yeni hazırlanan betonun işlenebilirliğinin ve çalışma kolaylığının artırılması veya – gerek yeni hazırlanmış beton gerek sertleşmiş beton veya harçla ilişkili olarak - bunlara benzer başka spesifik isteklerin karşılanması amacıyla beton, harç ve beton katkı maddelerinin kullanımı günümüzde bir çok inşaat profesyoneli için bariz bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Beton; agrega, çimento, su ve katkı maddelerinden oluşur. Agregalar betonun matrisidir; çimento ise su ile karıştırılarak önce çimento yapıştırıcısı olarak ve sonra çimento “taşı” olarak bağlayıcı işlevi görür. Su aynı zamanda proses başlatıcı görevini de yerine getirir. Öte yandan katkı maddeleri de işlemin aktif bileşenleri olarak görev yapar.

Agrega, betonun özellikleri üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Matris, nihai ürünün güç, yoğunluk, kalıcılık ve görünümünü verir. Çimento, yapının bağlayıcısı (yapışkan) olup betonun özellikleri üzerinde ana sorumluluğu üstlenir.

Katkı maddeleri, hem yeni dökülmüş betonun hem de sertleşmiş betonun özelliklerine önemli etkilerde bulunur. Katkı maddeleri beton içine çimento ağırlığının yüzde 5’inden az olacak şekilde eklenir.

Uygulamalar

  • Beton ve harç için yüksek performanslı standart katkı maddelerinin bütün çeşitleri ve büyük şantiyeler için ısmarlama katkı maddeleri.
  • Çok amaçlı kullanıma sahip, düşük maliyetli katkı maddesi çeşitleri
  • Doğada parçalanabilen veya betondan ayrışmayan çevre dostu katkı maddeleri.
  • Rodaj ajanları dahil olmak üzere çimento fabrikalarında çimentonun özelliklerini değiştirmek amacıyla kullanılan katkı maddeleri.
  • Çimento, harç, beton ve yardımcı ürünlerde korozyona engel olan katkı maddeleri.
  • Çimento hidratasyonu ve yeni ürün ve sistemlerin geliştirilmesinde katkı maddelerinin etki etme şekli hakkında yapılan temel araştırmalar.
Adres : Devrek Yol Ayrımı No: 18-56 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK      Telefon : 0 372 322 38 00- 316 21 56     Fax : 0 372 322 38 02 - 322 38 03Tasarım ve Uygulama : G YAZILIM